مازندران، آمل، خیابان 17 شهریور، مرکز خرید سپهر
01144258902

انواع زیره کفش

شناخت انواع جنس زیره کفش نکته ی بسیار کاربردی میباشد.زیره کفش یکی از مهمترین قسمت های کفش است.به این دلیل که کف پا مستقیما روی آن قرار میگیرد.از آنجایی که وزن تمام بدن بر روی کف پا است در نتیجه نقش مهمی را ایفا میکند.کف پا یکی از قسمت های حساس بدن انسان است و در سلامتی نقش بسزایی دارد.این شرایط باعث میشود ، پا قلب دوم نیز نامیده میشود.

زیره ها انواع مختلفی دارند که رایجترین زیره در ایران زیره کفش پی یو است که مخفف پلی یورتان میباشد. این مواد به صورت مایع و دو جزعی به نامهای پلییول و ایزوسیات میباشد که هنگام ترکیب با هم دیگر واکنش یافته و زیره تولید میشود.

مشخصات زیره pu :

چگالی پایینی دارد که باعث سبکی کفش میشود،سایشی متوسط دارد و در صورت ترکیب مواد پلییول و ایزوسیات به صورت مناسب به هیچ عنوان شکستی نخواهد داشت. قدرت اصطکاک پایینی دارد و هم میتواند نرم و هم سخت باشد.

پی یو میتواند دو رنگ در دانسیته های مختلفی باشد.اکثرا در کفشهای مردانه استفاده میکنند.

مشخصات زیره TPU : 

تی پی یو (TPU) ترموپلاستیک الاستومری بر پایه پلی یورتان می باشد، تی پی یو (TPU) کاملاً شفاف است و از خواص مهم تی پی یو (TPU) می توان به خاصیت الاستیکی عالی آن اشاره کرد. سایش بسیار کم دارد.به هیچ عنوان نمیشکند .قدرت اصطکاک بالایی دارد. به علت سنگینی معمولا در ساخت این زیره قسمت پایین زیره را TPU و بالای آن pu میسازند تا هم نرم و هم سبک و هم خاصیت اصطکاک بالا و در عین حال سبک باشد.

معمولا در کفشهای ایمنی تخصصی استفاده میکنند.

مشخصات زیره لاستیک (Rubber):

کفش با زیره لاستیکی معمولا سنگین ولی با کیفیت بوده.معمولا در کفشهای سربازی و کوهنوردی از این زیره ها استفاده میکنند.

در کفش ایمنی نیز از این زیره ها استفاده میشود.

قدرت اصطحکاک بالایی دارد. مقاومت سایشی بالایی دارد.

مشخصات زیره PVC:

ارزانترین و سبکترین زیره کفش پی وی سی میباشد.به صورت گرانول میباشد.

اصطحکاک پایینی دارد.در گریدهای مختلفی تولید میشود نرم و سخت. در دماهای پایین و مناطق زمستانی شکننده میباشد.

سبک میباشد، معمولان در ساخت دمپایی و صندل و کفشهای ارزان قیمت استفاده میشود.

زیره های EVA:

ین زیره ها بسیار سبک هستند.به صورت گرانول میباشند.در کفشهای راحتی بیشتر استفاده میکنند.به علت اینکه در دماهای مختلف تغییر شکل میدهند معمولا با لاستیک و تی پی یو ترکیب میکنند تا تغییر شکل پیدا نکنند.در محیط های آبی لیز میخورند که به همین دلیل قسمت تحتانی زیره را با لاستیک و بالا را با EVA ترکیب میکنند. 

مخفف کلمه Ethylene vinyl acetate میباشد .که ماده ای بسیار الاستیک میباشد 

زیره کفش چرمی:

قدیمی ترین و با اصالت ترین زیره کفش ،زیره چرمی میاشد. که امروزه جزو هنرهای دستی محصوب میشود.این زیره ها بسیار با کیفیت وسخت میباشند چون کاملا طبیعی و دست ساز هستند.در کفشهای دست دوز معمولا از این زیره ها استفاده میکنند. اصلی ترین مزایای این محصول جذب آب است .این زیره در جذب عرق پا بسیار قوی بوده و در تابستان پا رو خنک نگه میدارد ولی در زمستان نمیتوان از این کفش استفاده کرد چون تمامی آب محیط را جذب میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X