مازندران، آمل، خیابان 17 شهریور، مرکز خرید سپهر
01144258902

نکاتی برای درمان مشکلات پای کودکان

مهم است که از زمانی که کودک متولد می‌شود، به سلامت پاهای نوزادان توجه شود تا مشکلات پیش رو تحت درمان قرار گیرد. این راهنمایی‌ها می‌توانند به تضمین رشد موفق و سلامت پای کودکان کمک نماید.

با دقت به پاهای نوزاد خود نگاه کنید

در جستجوی هر چیز غیر معمول باشید. مشکلاتی که در هنگام تولد متوجه آن‌ها می‌شوند ممکن است به خودی خود برطرف نشوند. درمان زود هنگام اغلب می‌تواند ناهنجاری‌هایی از جمله پا چنبری را بهبود بخشد. گچ گرفتن پای چنبری در عرض چند روز پس از تولد اغلب می‌تواند از نیاز به جراحی جلوگیری کند.

پاهای نوزاد خود را محکم نبندید

محکم بستن پا می‌تواند مانع از حرکت آزادانه کودک شما شود و حتی می‌تواند رشد نرمال را به تاخیر بی‌اندازد. لگد زدن و حرکت دادن پاها به اطراف باعث تقویت عضلات و آماده سازی برای راه رفتن می‌شود. باشگاه‌های ورزشی برای کودکان نیز می‌توانند به تقویت پاهای کوچک آن‌ها کمک کنند.

به کودک نوپای خود اجازه پا برهنه رفتن بدهید

وقتی بچه‌ها برای اولین بار شروع به قدم زدن می‌کنند، بدون کفش راه رفتن در خانه برای رشد طبیعی آن‌ها مناسب است. راه رفتن پا برهنه یا تنها پوشیدن جوراب، عضلات پا را تقویت می‌کند و به رشد عملکرد چنگ زدن انگشتان پا کمک می‌کند. به علاوه، کودک نوپای شما از لمس سطوح مختلف مانند فرش رنگارنگ و یا سرامیک خنک در زیر پای خود احساس لذت خواهد کرد.

مراقب راه رفتن مداوم روی پنجه باشید

معمولا هنگامی که بچه‌ها شروع به راه رفتن می‌کنند، راه رفتن روی انگشتان پا طبیعی است، اما اگر کودک پس از 2 سالگی بیش از حد بر روی انگشتان پا راه می‌رود، به پزشک متخصص اطفال اطلاع دهید. راه رفتن پیوسته روی پنجه می‌تواند با فلج مغزی، دیستروفی عضلانی یا سایر مشکلات عصبی مرتبط باشد.

ناخن‌های شست را صاف کوتاه کنید

این کار به جلوگیری از درد ناخن شست در حال رویش کمک خواهد کرد. علائم رشد ناخن به داخل انگشت شامل درد، قرمزی و تورم است. اگر دچار فرو رفتن ناخن به داخل انگشت شدید، درد را با قرار دادن کمی پنبه بین پوست و ناخن در حال رشد کاهش دهید. سپس به متخصص اطفال مراجعه کنید. یک درمان ساده در مطب می‌تواند با خیال راحت مشکل را برطرف کند.

پاها را تمیز و خشک نگه دارید

جلوگیری از عفونت‌های باکتریایی و قارچی با رعایت بهداشت مناسب شروع می‌شود. پاهای کودک را به طور کامل در زمان حمام بشویید. پس از آن، بین انگشتان پا را به خوبی خشک کنید تا از ابتلا به پای ورزشکاران، یک عفونت قارچی که در رطوبت رشد می‌کند، جلوگیری گردد.

از آسیب به پا جلوگیری کنید

پابرهنه راه رفتن خارج از منزل و بر روی پیاده روی کثیف، پاهای کودک را در معرض خطر زخم شدن، بریدگی و آسیب‌های شدید قرار می‌دهد. مشکل اصلی در فصل تابستان برای کودکان و نوجوانان بریدگی و فرو رفتن اشیای خارجی در پا است. یکی دیگر از مشکلات بالقوه زگیل کف پا می‌باشد، وضعیتی ناشی از یک ویروس که از طریق بریدگی‌ها و یا شکاف‌های روی پوست به خود پا منتقل می‌شود. استفاده از کفش در حین بازی در محیط پیاده‌رو یا محیط‌های خطرناک می‌تواند از این مشکل جلوگیری کند.

نشان دهید و بگویید

کودکان با تقلید، یاد می‌گیرند. پاها را به درستی تمیز و خشک کنید و از فرزند خود بخواهید همین کار را انجام دهد. همچنین چگونگی کوتاه کرده ناخن‌ها را به او نشان دهید تا از مشکلات ناخوشایند جلوگیری شود. بسیاری از مشکلات پا در بزرگسالان در دوران کودکی شروع می‌شود.

منبع مقاله: کلینیک تخصصی سلامتی پای امید تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X