مازندران، آمل، خیابان 17 شهریور، مرکز خرید سپهر
01144258902

چگونه پوتین های نبوک یا جیر را تمیز کنیم؛

نبوک یک نوع چرم شنی و نرم است. نبوک شبیه به جیر است و به چکمه ها جلوه زیبایی می دهد. تنها مشکل نبوک به راحتی کثیف شدن آن است، برای همین باید بطور مرتب چکمه های نبوک تان را تمیز کنید. می توانید اثرات سایش ملایم و لکه ها را با سوهان ناخن، آدامس تمیز، پاک کن یا دستمال مرطوب بچه رفع کنید. برای رفع لکه های بزرگ تر از آب صابون دار، برس زبر و سرکه سفید استفاده کنید. برای جلوگیری از صدمات بیشتر از اسپری ضد آب استفاده کنید.

روش های تمیز کردن پوتین های نبوک

الف: رفع لکه ها و اثرات سایش ملایم

1. سوهان ناخن را به آرامی روی نبوک بکشید

سوهان ناخن را در یک جهت روی کفش بکشید که نبوک را تمیز کنید به جای اینکه در جهتی بکشید که تمامی فیبرها موجود روی آن کنده شود. این کار ذرات گرد و خاک روی سوراخ های ریز نبوک را تمیز خواهد کرد.

  • استفاده از این روش اغلب می تواند به کفش های تان آسیب برساند، بنابراین از سوهان ناخن فقط گاهی اوقات و نه بطور منظم برای تمیزی کفش تان استفاده کنید.

2. اگر آدامس تمیز دارید برای رفع لکه ها از روی کفش از آنها استفاده کنید

بطور اساسی آدامس یک پاک کننده بزرگ است که مخصوصا برای تمیزی کفش ها به کار می رود. می توانید از آن برای تمیز کردن اثرات لکه ها از روی چکمه تان استفاده کنید. فقط آدامس را به آرامی روی لکه تا زمانی که ناپدید شوند، بمالید.

3. اگر آدامس تمیز نداشتید، لکه ها را با پاک کن تمیز کنید

پاک کن نسبت به آدامس یک ابزار متناوب مقرون به صرفه است و تقریبا خیلی خوب عمل می کند. فقط پاک کن را به آرامی روی لکه ها بکشید و خورده های پاک کن را با دست تان کنار بزنید.

4. لکه های کوچک را با دستمال مرطوب کودک از بین ببرید

دستمال های کودک باید لکه ها را بدون آسیب به نبوک حل کنند. اما فقط باید برای لکه های خاصی از این وسیله استفاده کنید.

دستمال مرطوب کودک را روی کل کفش تان نکشید، چون برای نبوک خوب نخواهد بود.

ب: تمیزی عمیق چکمه های نبوک

1. کفش تان را با روزنامه پر کنید و آنها را با پارچه خشک تمیز کنید

روزنامه به حفظ شکل کفش ها کمک خواهد کرد و از ریختن آب به داخل کفش ها جلوگیری می کند. سعی کنید با پارچه کهنه کثیفی های مشخص و گل ها ر ا تا حد امکان پاک کنید.

  • کفش ها را به آرامی تمیز کنید چون بیش از این نمی توانید کثیفی ها را از روی کفش نبوک بردارید.

2. مسواک صابون دار را روی پوتین خود بکشید

کمی مایع ظرف شویی را داخل کاسه آب بریزید. مسواک تمیز را داخل آب فرو ببرید و بعد روی لکه کثیف کفش تان با مسواک بکشید. از این روش کمتر استفاده کنید چون آب زیاد هم می تواند نبوک را لکه کند.

3. اجازه دهید قبل از تمیز کردن کفش تان یک شب در هوای آزاد خشک شود

از گرما برای خشک کردن کفش هایتان استفاده نکنید چون گرما می تواند به نبوک آسیب برساند. فقط آنها را در طول شب یک جایی که هوا به خوبی جریان دارد، قرار دهید.

4. کفش های خشک شده تان را با برس مخصوص جیر پاک کنید

به آرامی برس را روی کفش ها در جهت فیبرهای آن بکشید. این کار در مقابل پرز، کرک دار شدن جیر و کثیفی ها از کفش شما محافظت خواهد کرد. یک مسواک قدیمی به عنوان جایگزین مقرون به صرفه برس جیر هم کار می کند.

5. برای لکه های سخت کمی سرکه سفید به کار ببرید

واقعا لکه های سخت فقط با مایعی قوی حل می شوند. سرکه سفید روش خوبی است چون به طور کامل همه چیز را پاک می کند و همه لکه ها را حل می کند و هیچ اثری بر جای خواهد گذاشت. تنها عیب این روش این است که احتمالا کفش تان بویی مانند سرکه می دهد اما بعد از گذشت زمانی بوی آن از بین خواهد رفت.

ج: جلوگیری از آسیب های بیشتر

1. به کفش های تان ماده ضد آب اسپری کنید

برای محافظت آنها از لکه ها و سایش های بیشتر ماده ضد آب را روی تمامی قسمت های کفش تان اسپری کنید. اگر در منطقه با ریزش باران زیاد زندگی می کنید، مخصوصا اسپری ضد آب وسیله مهمی است.

  • می توانید زمان اسپری کردن اسپری را در فاصله 15 سانتی متری از کفش تان نگه دارید.
  • کفش تان را با روزنامه پر کنید تا از نفوذ اسپری به داخل آنها جلوگیری کنید.
  • برای جلوگیری از استشمام ذرات گاز در هوا پنجره اتاق را برای تهویه هوا باز کنید.

2. قبل از روکش کشیدن دوباره اجازه دهید که کفش ها به مدت 2 ساعت خشک شوند

شاید کفش ها فقط با 2 ساعت کاملا خشک نشوند، اما برای روکش دوم به اندازه کافی خشک خواهند شد. بگذارید کفش ها در هوای آزاد خشک شوند .سعی نکنید که مرحله خشک کردن را سریع تر کنید مثلا آنها را در معرض گرما قرار دهید ،چون این کار می تواند به نبوک آسیب برساند.

3. برای روکش دوم کفش تان ماده ضد آب را به آن اسپری کنید

دوباره می توانید اسپری را در فاصله 15 سانتی متری از کفش نگه دارید. با 2 بار روکش کشیدن روی کفش تان مطمئن خواهید شد که آنها در مقابل آب مقاومت بهتری می توانند داشته باشند.

4. قبل از پوشیدن یا جمع کردن آنها اجازه دهید که یک شب کاملا خشک شوند

حالا کفش های شما می توانند بدون لکه شدن در برابر باران باقی بمانند. اما هنوز هم آنها چکمه های بارانی نیستند، بنابراین با آنها در گودال های آبی نروید.

5. از پوشیدن همان جفت پوتین ها هر روز خودداری کنید

اجازه دهید کفش تان بین پوشیدن ها هوا بخورد، بنابراین عرق داخل کفش می تواند خشک شود. این کار تان کفش را با دوام تر و تازه تر خواهد کرد. اگر چکمه های نبوک کفش کار شما هستند خرید کفش دوم را برای خودتان در نظر بگیرید، چون می توانید هر روز آنها را با هم عوض کنید.

منبع: wikihow

برای خرید این محصول اینجا کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X